Pegazov dom, novi dom za ostarele v Rogaški Slatini, bodo danes odprli, v treh mesecih naj bi bil poln.
V Rogaški Slatini bodo danes popoldne odprli dom za ostarele. Po desetletnih prizadevanjih, da bi tudi v tem kraju postavili tak dom, so pred dobrim letom, 11. marca lani, položili temeljni kamen, 27. marca letos bodo začeli sprejemati prve stanovalce, v treh mesecih naj bi bil dom poln. "To je prvi dom tako imenovane četrte generacije v Sloveniji. Največji poudarek bomo namenjali prijetnem počutju stanovalcev, domačnosti, v življenje v domu bomo pritegnili tudi sorodnike," pravi Kristina Kampuš, direktorica doma.
Branko Kidrič, slatinski župan, je na včerajšnjem pogovoru z novinarji kot pomembno poudaril, da so dom postavili domala v središče kraja, blizu zdravstvenega doma, lekarne, kulturnega doma, avtobusne postaje in sprehajalnih poti. Za občino je po njegovem tudi pomembno, da bo v domu 55 novih delovnih mest. Slatinčanom je tako šele v tretjem poskusu uspelo zgraditi tak dom. Leta 2003 so občina ter družbi Comett zavod in Comett inženiring iz Ljubljane ustanovili družbo Comett domovi. Ta je uspela na razpisu ministrstva za delo, družino in socialne zadeve in pridobila koncesijo za dom s 125 oskrbovanci.
V ta objekt, vreden 1,1 milijarde tolarjev (4.591.899 €), je občina za pripravo projektne dokumentacije in ureditev okolja vložila 130 milijonov tolarjev (542.678 €), uredila bo tudi 80 parkirnih mest. Kot je dejal direktor družbe Comett domovi Franjo Kolenc, je bila gradnja zaradi razgibanosti terena dokaj zahtevna, vendar so dela končali v predvidenem času - 125 stanovalcev bo bivalo v 59 enoposteljnih in 33 dvoposteljnih sobah. Dom ni zgrajen tako, da bi imel skupne centralne prostore za vse stanovalce, ampak bodo ti bivali v manjših skupinah.
"Naš cilj je, da bo življenje v domu čim bolj podobno življenju stanovalcev pred prihodom vanj," pravi Kristina Kampuš. Oskrbovance bodo pritegnili k raznim opravilom; ne zato, da bi delali namesto zaposlenih, ampak zato, da bodo ohranjali svoje sposobnosti in da bodo imeli občutek koristnosti. Naravnanost dela in življenja v Pegazovem domu se bo nagibala k tako imenovanemu psihosocialnemu konceptu, želijo pristen odnos, seveda tudi visoko stopnjo zdravstvene nege. V življenje v domu želijo vključiti okolje - vrtce, šole, društva, da bi v dom prinesli čim več življenja od zunaj. Prav tako želijo vanj čim bolj vključiti svojce stanovalcev.
Kristina Kampuš še pravi, da so se prav zato, da bi zmanjšali prepad med bivanjem v domačem okolju in domu ostarelih, odločili, da bodo oskrbovance pozvali, da pripeljejo v dom kaj svojega pohištva ali druge opreme. Prostori v Pegazovem domu so sicer popolnoma opremljeni, a če bodo stanovalci pripeljali kaj svojega, bodo domsko opremo odstranili.
Zanimanje za bivanje v slatinskem domu za starejše je veliko; ne le v ožjem okolju, celo v Ljubljani in drugih krajih. Sem bi radi prišli tudi starejši, ki zdaj bivajo v bolj oddaljenih domovih. Največje pa je povpraševanje po negovalnih mestih, večje, kot mest lahko ponudijo.
Večer, 17. 03. 2006