»Narveč sveta otrokam sliši Slave,
tje bomo najdli pot, kjer nje sinovi
si prosti voljo vero in postave.
Ak pa naklonijo nam smrt bogovi,
manj strašna noč je v črne zemlje krili,
ko so pod svetlim soncem sužni dnovi.«
Danes je bilo prav posebno petkovo dopoldne, saj je k nam prišel igralec Anatol Štern, ki nam je skozi zanimivo interpretacijo recitiral Prešernov Krst pri Savici. Sestavljen je iz treh delov: posvetilni sonet Matiju Čopu, uvod in krst. Stanovalci so poslušali in kar nekaj med njimi se še spominja Krsta pri Savici iz šolskih dni.
Današnjo kulturno druženje smo posvetili gospe Gabrijeli Krumpak, kajti gospod Štern je sin njene pokojne prijateljice. Anatol je rojen v Rogaški Slatini, kjer je živel z družino dvajset let. Nato je nadaljeval šolanje na AGRFT v Ljubljani, kjer je spoznal svojo ženo Jelko. Zanjo pravi, da je realizirana Bogomila- privlačna, duhovita in tega tudi sčasoma ni izgubila. Pravi, da ne mine dan, da ga neštetokrat ne spravi v smeh..
Gospa Gabrijela je ljubiteljica Prešerna, zato pozna celotno pesem Krst pri Savici in Sonetje nesreče. V njenih očeh se je videlo in tudi sama nam je povedala, da je zelo ponosna na gospoda Šterna, ki je odličen igralec.
Krst pri Savici obožuje tudi gospod Plemenitaš- vseskozi je pozorno spremljal in tudi sam recitiral. Rekel je, da se je v šoli naučil celotnega, vendar ga je z leti pozabil. Spomni se še dveh kitic.
Gospa Božena se je z izbranimi besedami zahvalila gospodu Šternu, ki je na njeno posebno željo, tudi recitiral pesem Momento Mori. Pesem, za katero pravi, da ji je dala svežo duhovno moč. Poudarila je, da ji je Krst pri Savici predstavljal strah in trepet v šoli in da ga je sedaj po tolikih letih doživela na drugačen- razumljiv in sproščen način.
Na koncu druženja je sledila manjša pogostitev in druženje s gospodom Šternom. Gospod Berk in Gospa Marinka sta ugotovila, da sta se skupaj z gospodom Šternom z vlakom vozila v Celje v šolo.
Radi bi se mu zahvalili za interpretacijo Krsta pri Savici, ki nas je vse pustil brez besed. Predvsem si sedaj vsi skupaj lažje predstavljamo o čem govori ta zapletena pesnitev.
Na koncu nam je gospod Štern recitiral še našo himno Zdravljico. Skupaj smo dvignili skodelice čaja in se v dobrem duhu poslovili- vsi skupaj smo sklenili, da moramo kulturna druženja nadaljevati.